Zestaw do rozbudowy Little Anne QCPR na Androidzie – recenzja

Panel główny podsumowania

Z pewną dozą nieśmiałości zakupiłem w jednym ze sklepów internetowych zestaw do rozbudowy Little Anne QCPR firmy Laerdal.

Kiedyś (5 lat temu) na niezłej promocji udało mi się sprowadzić legendarną Małą Anię firmy Laerdal. Tą  Panią z tajemniczym uśmiechem i o której Alien Ant Farm śpiewało: „Annie are you OK?” Always mi się przydawała. Chciałem aby stała się nieco bardziej atrakcyjna dla mnie i ćwiczących. Jak bardzo ucieszyłem się kiedy dowiedziałem się że mogę dać Ani drugie życie/ wskrzesić ją jak Frankenstaina!

Co o QCPR mówią wytyczne resuscytacji 2015?

W rozdziale 10 pt:  Nauczanie i implementacja resuscytacji twierdzą że:

(…) Urządzenia przekazujące informację zwrotną podczas RKO są przydatne aby poprawić częstotliwość uciśnięć, ich głębokość, relaksację klatki piersiowej oraz położenie rąk. Urządzenia emitujące dźwięk poprawiają jedynie częstotliwość uciśnięć i mogę mieć niekorzystny wpływ na głębokość uciśnięć jeśli ratownik skoncentruje się na częstotliwości. Jak dotąd nie na dowodów naukowych pozwalających połączyć zastosowanie na kursach ERC urządzeń emitujących dźwięk z poprawą wyników końcowych.

(…)

Zastosowanie urządzeń przekazujących instrukcje głosowe / informację zwrotną podczas szkolenia. 

Należy rozważyć zastosowanie urządzeń przekazujących instrukcje głosowe /informację zwrotną podczas szkoleń z RKO, przeznaczonych zarówno dla laików, jak i pracowników ochrony zdrowia. Urządzenia mogą wydawać instrukcje (m. in. sygnał, aby wdrożyć działanie, np. metronom określający częstotliwość uciśnięć lub głosową informację zwrotną), przekazywać informację zwrotną (np. po wykonaniu działania informacje o jego efekcie, przykładem może być wyświetlana wizualnie informacja o głębokości uciśnięć klatki piersiowej) lub używać kombinacji instrukcji i informacji zwrotnych. Nauczanie z użyciem takich urządzeń przekazujących instrukcje głosowe/ informację zwrotną mogą być zawyżone [71, 72].

Systematyczna ocena doniesień naukowych w oparciu o badania zarówno na manekinach, jak i z udziałem ludzi, w których wykorzystywano urządzenia przekazujące audiowizualną informację zwrotną podczas resuscytacji, pozwala stwierdzić, że ratownicy wykonujący uciśnięcia klatki piersiowej osiągali parametry bliższe rekomendowanym. Jednak nie ma dowodów, że przekłada się to na poprawę wyników końcowych leczenia pacjentów [73]. Stwierdzono znaczną zmienność dotyczącą skuteczności urządzeń przekazujących informacje zwrotne w podnoszeniu jakości RKO [74, 75, 76].

Poza tym…

Nikt już nie ufa instruktorom pierwszej pomocy, natomiast wszyscy ufają smartfonom/ tabletom… dotyczy to już nie tylko młodzieży. Migające obrazki/ cyferki /procenty /feedbacki okazały się  bardzo stymulujące dla uczniów. Zostało to nawet udowodnione w kilku badaniach. Między innymi w:

Use of a Real-Time Training Software (Laerdal QCPR®) Compared to Instructor-Based Feedback for High-Quality Chest Compressions Acquisition in Secondary School Students: A Randomized Trial 2017:

W przypadku uczniów szkół średnich trening uciśnięć klatki piersiowej oparty na wykorzystaniu oprogramowania do analizy sprzężenia zwrotnego w czasie rzeczywistym (Laerdal QCPR®), prowadzony przez instruktora, przewyższa szkolenia instruktażowe oparte na ogólnym instruktażu umiejętności technicznych w zakresie uciskania klatki piersiowej. Efekt ten można przypisać różnicy w zdolności do wykonania odpowiedniego ucisku klatki piersiowej i odpowiedniej ilości uciśnięć.

The impact of quantitative feedback on the performance of chest compression by basic life support trained clinical staff 2016:

Informacja zwrotna dostarczona z QCPR była wystarczająca do uzyskania poprawy w zakresie wykonywania uciśnięć klatki piersiowej w RKO. To pokazuje alternatywny model szkolenia personelu, który może poprawić wyniki pacjentów i pozwolić na szkolenia o wyższej częstotliwości, a jednocześnie potencjalnie zmniejszyć koszty i problemy logistyczne, które wiele instytucji medycznych napotyka podczas szkolenia personelu.

Tak na marginesie: moim zdaniem organizowanie szkoleń dla różnych grup z użyciem QCPR  i badanie skuteczności tych szkoleń  jest świetnym i szybkim sposobem dla studentów ratownictwa medycznego na napisanie pracy licencjackiej.

Zestaw do rozbudowy Little Anne QCPR

Zestaw do rozbudowy Little Anne QCPR
Zestaw do rozbudowy Little Anne QCPR

Zestaw reklamowany był jako nowość jednak QCPR to pomysł już sędziwy ale ubrany w nowoczesne szaty. Pamiętam czasy kiedy monitorowanie skuteczności RKO (BLS) było tylko w fantomach za kilka, ba za kilkanaście tysięcy złotych. Ambu Man do tej pory osiąga cenę 2000 zł, a przecież ma tylko analogowy wskaźnik głębokości uciśnięć. Obecnie upgrade Ani kosztował mnie 450 zł. Było warto.

Little Anne QCPR stanowi oszczędną alternatywę dla programów treningowych podstawowych zabiegów resuscytacyjnych (BLS) dla dorosłych. Symuluje model tułowia osoby dorosłej z realistycznymi cechami fizjologii i anatomii.

Little Anne QCPR została opracowana z myślą o realistycznym szkoleniu umiejętności, przede wszystkim treningu resuscytacji krążeniowo-oddechowej i automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Funkcja czujnika QCPR sprawia, że ​​jest to opcja ekonomiczna dla kursów certyfikowanych.

Wszystkie istniejące manekiny Little Anne, wyprodukowane po 08 lutego 1999, mogą zostać zaktualizowane do Little Anne QCPR.

Jak QCPR działa?

Little Anne QCPR zawiera moduł sprzętowy z czujnikiem QCPR do pomiaru uciśnięć i wentylacji. Czujnik QCPR to zintegrowane urządzenie elektroniczne, które rejestruje uciśnięcia i wentylację. Little Anne QCPR łączy się z aplikacją instruktorską Little Anne QCPR (iOS) i aplikacją Little Anne QCPR Learner  (Android) przez Bluetooth (BLE) oraz SkillGuide za pośrednictwem złącza audio jack 2,5 mm.

System pomiarowy
Ucisk klatki piersiowej jest mierzony za pomocą czujnika zbliżeniowego na podczerwień (IR sensor), który mierzy odległość od płyty klatki piersiowej (Rib plate) do płyty pleców. Czujnik wysyła światło podczerwone do odbłyśnika (Reflector) i analizuje odległość w oparciu o intensywność światła powracającego z odbłyśnika. Wentylacje są mierzone przez czujnik indukcyjny (Inductive Sensor), który mierzy uniesienie się klatki piersiowej, gdy manekin jest wentylowany. Płuca manekina rozprężają się i dociskają płytę klatki piersiowej w dół i klatkę piersiową do góry. Czujnik mierzy zmianę w indukcji i przekłada ją na informację zwrotną dotyczącą uniesienia klatki piersiowej.

Jak działa QCPR?

 

Unpacking sobie odpuszczę bo Laerdal przedstawił na youtube oficjalny filmik instruktażowy:

Wrażenia

Stosunkowo dość duża paczka (klatka piersiowa musi się jakoś zmieścić) solidnie wykonana z bardzo estetycznym eko – wyglądem. Mała Ania to inwestycja na lata bo części tej lalki są naprawdę z wytrzymałych materiałów i  takie właśnie identyczne części zamienne można znaleźć w tej paczce.  Tyle że części te wyposażone są dodatkowo w szereg czujników i urządzenie elektroniczne z BLE.

Od początku odpakowywania zastanawiałem się gdzie będzie włącznik? Przecież BLE zżera baterie w komórce z prędkością światła! Nie narobię na baterie! Co chwile będę musiał zmieniać te dwa paluszki! Po długich kilku szkoleniach i testach baterie dalej hulają (dołączone w zestawie). Moje obawy zostały zażegnane.

Little Anne QCPR jest zasilany 2 bateriami AA (bateriami alkalicznymi lub węglowymi). SkillGuide nie ma baterii. Jest zasilany przez LIttle Anne QCPR.

Czas pracy akumulatora (normalne użytkowanie):

  • Używany z SkillGuide: 40 godzin
  • Używany z urządzeniem mobilnym: 95 godzin
  • Czas czuwania: 1 rok

Niski poziom naładowania baterii

  • Czujnik CPR powiadamia podłączone urządzenia mobilne, gdy nadchodzi czas wymiany baterii.
  • Aplikacja pokazuje ikonę niskiego poziomu naładowania baterii, gdy pozostało 10 godzin pracy.

SkillGuide nie ma ikony niskiego poziomu naładowania baterii. Nie monitoruje poziomu mocy. Automatycznie wyłącza się, gdy baterie czujnika QCPR są puste.

Włączony (ON) Czujnik QCPR automatycznie budzi się z trybu gotowości, gdy użytkownik ściśnie klatkę piersiową (głębiej niż 20 mm przez czas> 250 milisekund)
Wyłączony

(OFF)

Podłączony do zewnętrznego urządzenia przez BLE

Czujnik QCPR automatycznie przechodzi w tryb czuwania po 30 minutowym braku aktywności.

Brak połączenia z urządzeniem zewnętrznym za pośrednictwem BLE

1)       Jeśli nie zostaną wykonane żadne uciśnięcia, czujnik QCPR automatycznie przejdzie w tryb gotowości po 5 minutach.

2)       Jeśli wykonano więcej niż 30 uciśnięć, czujnik QCPR wchodzi w tryb sumatywnej informacji zwrotnej po 30 sekundach nieaktywnej kompresji. Po 45 sekundach w trybie informacji zwrotnej, czujnik QCPR przechodzi w tryb czuwania.

 

Aplikacja

Dostępna na Android „QCPR” Learner sprawia się na medal. Mogę to powiedzieć po przeszkoleniu kilkudziesięciu pielęgniarek i kilkudziesięciu bieszczadzkich drwali. Ani raz mi się nie zawiesiła (wykorzystywane urządzenia: smartfon Samsung S6 i starszy tablet Samsung Galaxy Tab 4). Patrząc na osoby ćwiczące na QCPR odniosłem wrażenie że po prostu dobrze się bawią a przy okazji nabywają bardzo ważne umiejętności praktyczne. Możliwość ustawienia różnych opcji czasowych (nieskończoność, 1,2,3,.. min) sprawdza się w różnych rodzajach szkoleń. Bez względu na tryb szkolenia z RKO  (wyłączne uciskanie k.p. czy szkolenie osób z obowiązkiem udzielenia pierwszej pomocy) Mała Ania wzbudza duże zainteresowanie i zaangażowanie wśród osób ćwiczących – a to pożądany efekt.

Tutorial

Aplikacja QCPR Learner na Androida ma wiele plusów dodatnich: jest czytelna, przyjazna w użytkowaniu, darmowa, bez reklam, nie wiesza się i nie zacina.

Z minusów to brak języka polskiego i brak obsługi kilku fantomów (tak jak w aplikacji „Instruktor” dla IOs). Aplikacja działa tylko z jednym urządzeniem jednocześnie. Nie da się za głęboko uciskać k.p.

Pewnym problemem moim zdaniem jest za wysoki margines błędu podczas wdechów ratunkowych. Trzeba się naprawdę postarać żeby wtłoczyć w płuca Anii za dużą ilość powietrza (wtedy pojawiają się żółte płuca). Czas wykonywania wdechów ratunkowych, ilość wdechów prawidłowych i nieprawidłowych  jest oceniana i brana pod uwagę w ocenie końcowej. Czujne oko instruktora musi zwracać uwagę na przewentylowanie pacjenta zbyt dużą objętością wdychanego powietrza w trakcie wykonywania wdechów ratunkowych.

Myślę że z czasem te niedogodności będą rozwiązywane.

Co oznaczają poszczególne infografiki i feedback?

Wynik całkowity (total score)

Słownik

Total score – wynik całkowity. To suma punktów wyrażona w procentach. Są trzy kolory gwiazdek: czerwone, żółte i zielone. Żeby uzyskać kolor zielony trzeba mieć co najmniej 75 %. Żeby mieć żółty kolor trzeba uzyskać od 50 do 74 %. Wszystkie wyniki poniżej 50 % mają kolor czerwony. Podczas zajęć wystarczy ułożyć poprzeczkę powyżej 75 % i uczniowie zaczynają się starać. Uzyskanie 100 % jest trudne u nowicjuszy, ale możliwe. Staje się to: nagrodą samą w sobie + dobre słowo instruktora, + 1000 punktów do zajebistości w grupie ćwiczących (bezcenne).

Doskonałość to jedna z opcji!

Flow fraction – przepływ krwi. Wyrażony procentowo czas w którym uciskano k.p. Bardzo ważny czynnik w ocenie końcowej. Jeśli wykonujesz same uciśnięcia to najlepiej by było gdyby był na poziomie 100 %. Jeśli wykonujesz dodatkowo wdechy ratunkowe to idealnie by było gdyby wynik mieścił się w widełkach 70 – 80%. Za duże flow fraction (>90% w przypadku RKO z wdechami ratowniczymi) może świadczyć o nie prawidłowo/ za szybko wykonanych wdechach.

Flow fraction (przepływ krwi)

W wynikach/ statystykach dotyczących „flow fraction” znajdujemy czas całkowity (total time), ile było ucisków k.p. w trakcie jednego cyklu (compression per cycle) i ile było wdechów w ciągu jednego cyklu (ventilations per cycle). Dodatkowo widnieją dobre rady z aktualnych wytycznych resuscytacji.

Uciskanie k.p.

Compresion score – punkty za uciskanie k.p. Są określane procentowo na podstawie: całkowicie zwolnionych ucisków na k.p. (compression fully released) i uciśnięć k.p. o odpowiedniej głębokości (compression with adequate depth). Jeśli dodatkowo włączone są wdechy ratownicze to procentowa poprawność  Uciśnięcia k.p. uwzględnia stosunek uciśnięć do wdechów w formie procentowej. Dodatkowo obliczana jest liczba i średnia uciśnieć k.p. na minutę. Uciśnięcia k.p. są rejestrowane od momentu gdy klatka piersiowa zostanie uciśnięta na głębokość większą niż 10 mm, na środku klatki piersiowej między sutkami. Słowo „kompresja” w odniesieniu do uciskania k.p. jest rzadko używane w polskim tłumaczeniu wytycznych PRR.  Powinniśmy używać adekwatnych określeń.

Uciśnięcia k.p.

Ventilation score – punkty za wentylację. Obliczane procentowo. Są wynikiem punktów procentowych za odpowiednie uniesienie klatki piersiowej w trakcie wentylacji (ventilations with adequate chest rise) i punktów procentowych za nieprawidłową wentylację (too much). Wzrost klatki piersiowej mierzony jest  poprzez zwiększanie odległości między plecami a czujnikiem naklejonym na wewnętrznej stronie skóry klatki piersiowej Ani. Wentylacje są zazwyczaj obserwowalne przy wzroście klatki piersiowej o 2 mm. Płuca zaświecą się na zielono w momencie kiedy klatka piersiowa uniesie się powyżej 1,5 mm. Płuca zaświecą się na żółto jak k.p. uniesie się na wysokość 9 mm lub większa. Za mała wentylacja (<1,5 mm)) jest po prostu nierejestrowana.

Oddechy ratownicze

Saved Results – zachowane wyniki. Można przeglądać wyniki które się zapisało w pamięci wg trzech kategorii: wyników całkowitych (score), algorytmu (30:2/compressions only) i daty.

W opcjach (settings) można ustawić 5 wdechów wstępnych w przypadku symulacji RKO dzieci.

Podsumowanie

Zestaw do rozbudowy Little Anne QCPR firmy Laerdal to taki nowy „must have” dla ratowników którzy posiadają legendarną Małą Anie. Jest warty swojej ceny pomimo swoich ograniczeń. Ożywia kursy/ szkolenia z pierwszej pomocy i imprezy ratownicze. Polecam.

Jeśli podobała ci się recenzja, przeczytaj wpis: Petera Safar i jego wynalazki.

2 komentarze do “Zestaw do rozbudowy Little Anne QCPR na Androidzie – recenzja”

  1. „Annie are you OK?” w refrenie ma już właściwie 30 lat (1988), pojawiło się w utworze Michaela Jacksona, który uczestnicząc w kursie RKO organizowanym przez American Heart Association – zainspirował się tym fragmentem algorytmu (http://cprblog.heart.org/annies-a-smooth-criminal/).

    Historia samej „Ani”, jako najczęściej „całowanej” twarzy świata, jest starsza o kolejne 100 lat (ok. 1880). https://en.wikipedia.org/wiki/L%27Inconnue_de_la_Seine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.