qcpr challenge

QCPR Learner (Screeanshot).
QCPR Learner (Screeanshot).

Rzucam wyzwanie dla osób mających dostęp do Little Anne QCPR i resuscytatora. Tylko wynik 100 % dwuminutowego RKO wchodzi w grę!

Zasady:

  • Jedna osoba
  • Dwie minuty RKO
  • Uciskanie z za głowy
  • Wentylacja resuscytatorem
  • Wystarczy zrobić  screenshot wyniku i opublikować w mediach społecznościowych z opisem #qcprchallenge.

Po co?

Co się dzieje kiedy ZRM dwuosobowy przyjeżdża do NZK? Jedna osoba ogarnia RKO (BLS), a druga zajmuje się czynnościami dodatkowymi (ALS). Nie ma dobrego ALS bez znakomitego BLS – mówi stare ratownicze powiedzenie. Dotyczy to nie tylko zespołów dwuosobowych.

Teoretycznie każdy z nas powinien być w stanie poprowadzić perfekcyjny BLS z za głowy u pacjenta z wykorzystaniem resuscytatora samodzielnie. Pewne mechaniczne ruchy powinny być automatyczne i precyzyjne zarazem. Nie da się tego wyćwiczyć tylko i wyłącznie w trakcie rzeczywistej resuscytacji.

2 minuty

Dwie minuty to czas cyklu między sprawdzeniem zapisu EKG na monitorze defibrylatora. Osoba zajęta BLS ma za zadanie skupić się tylko i wyłącznie na tym żeby przeprowadzić najlepsze, możliwe RKO. Bez tego bardzo często dalsze/ inne działania są daremne. Do chwili obecnej nie wymyślono lepszego leku na NZK niż dobrej jakości RKO i wczesnej defibrylacji.

Nie ważne czy RKO będzie wykonywała osoba która jest kierownikiem ZRM czy będzie to inna osoba. Jakość tej czynności powinna być najwyższa bo od tego zależy życie pacjenta.

Na wynik całkowity (total score) składa się wiele istotnych ocenianych przez aplikację QCPR Learner czynników:

Wynik całkowity (total score)

Moim zdaniem ćwiczenie i doskonalenie tej czynności powinno być chlebem powszednim ratowników (medycznych/KPP).

Little Anne QCPR

To najtańszy i najwytrwalszy model do ćwiczenia resuscytacji. Rozpisywałem się o tym modelu w recenzji na moim blogu. Po ponad rocznej eksploatacji, po kilkuset osobach przeszkolonych z wykorzystaniem tego fantomu mogę powiedzieć że spełnił wszystkie moje oczekiwania.

Fantom Little Anne QCPR przeznaczony jest do ćwiczenia BLS w różnych grupach szkoleniowych z różnymi poziomami wyszkolenia. Dla ratowników medycznych dedykowane są fantomy ALS. Ale czy to wstyd szlifować umiejętności na Małej Ani?

Resuscytator

Wielorazowe wykonanie chwytu „C”, odpowiednie udrożnienie dróg oddechowych przeplecione 30 uciśnięciami klatki piersiowej, a wszystko to w odpowiednim czasie może okazać się najtrudniejszym zadaniem w całej RKO. Little Anne została zaprojektowana do wykonywania sztucznego oddychania przy pomocy ust osoby ćwiczącej. Resuscytator z maską z mankietem dmuchanym radzi sobie bez problemu w przypadku Małej Ani.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.