Jeśli komuś do tej pory się wydawało że w zmianach wytycznych resuscytacji 2015 nic ciekawego nie zaszło powinien przeczytać ten wpis. Jest pełen nowych patentów na leczenie przedszpitalne.
Zaczynamy od odświeżania starych kotletów: zaleca się podawanie aspiryny osobom dorosłym z bólem w klatce piersiowej z powodu podejrzenia zawału serca (zalecenie silne, wysoka jakość dowodów). Jest również zalecenie aby podawać aspirynę wcześnie przy pierwszych objawach bólu w klatce piersiowej, ale jest to słaba rekomendacja.
Proponują, aby podawać lek rozszerzający oskrzela (np.: salbutamol), w miarę możliwości, przez przeszkolonych ratowników osobom z astmą, które mają trudności w oddychaniu (słabe zalecenie, bardzo niskiej jakości dowodów). Czyli że co? Będą instruować na kursach KPP jak podawać salbutamol astmatykom? Się okaże.
I tu pojawia się kolejny topik w hipotermii terapeutycznej w wytycznych. Proponują lokalną terapię zimnem z lub bez ciśnienia, które może być korzystne w uzyskaniu hemostazy w krwawieniu wewnętrznym w kończynach (słabe zalecenie, bardzo niskiej jakości dowody). Czyli zimne okłady i zmrażacze na kończyny z widocznym obrzękiem są cool nawet w pierwszej pomocy.
Zalecają osobom udzielającym pierwszej pomocy aktywne schładzanie oparzeń termicznych (zalecenie silne, niska jakość danych).
W pierwszej pomocy pojawia się też motyw dentystyczny. Nie tylko palce i całe kończyny można poddawać replantacji. Zalecają do tymczasowego przetrzymywania wybitego zęba/zębów następujących preparatów:
- Soli Hanka – to grupa soli bogatych w jony dwuwęglanu. Płyn ten utrzymuje optymalne, fizjologiczne ph (7.0-7.4) dla ludzkich komórek.
- Propolis – czyli kit pszczeli. Czyżby medycyna ludowa wchodziła na salony „poważnej” medycyny? W końcu aspiryna już od dawna była wytwarzana z kory wierzby.
- Kurze białko – do tego specyfiku jest największa dostępność.
- Woda kokosowa – powszechnie wykorzystywana jako izotonik w suplementacji po dużym wysiłku teraz znalazła nowe zastosowanie.
- Ricetral – nie mam pojęcia co to jest i jak to działa… jest tylko jedna komercyjna praca na ten temat.
Szukając informacji na zębową pierwszą pomoc spotkałem taką fajną tablicę poglądową. Wróżka Zębuszka odniesie niepowetowane straty przez tą rekomendację.
Sugerują przeszkolonym ratownikom używać izotoników (3 – 8% węglowodanów elektrolitowych) w leczeniu odwodnienia związanych z wysiłkiem. Jeśli izotoniki nie są dostępne, lub nie są tolerowane, zalecają alternatywne napoje zawierające wodę: 12% roztwór węglowodanów elektrolitowych (chodzi głównie o soki), wodę kokosową, 2% mleko, herbatę, herbata z dodatkiem węglowodanów elektrolitowych, lub napojów zawierających kofeinę herbaty (słabe zalecenie, bardzo niskiej jakości dowody).
Być może w tej rekomendacji nie odkryto Ameryki, ale takie zalecenie poinstruuje osoby, które zaobserwowały u siebie wypłukanie elektrolitów w wyniku np.: sraczek & żygaczek do uzupełnienia ich poprzez domową kurację łatwo dostępnymi środkami.
Proponują, żeby przeszkoleni ratownicy wykorzystywali duże ilości czystej wody do nawadniania chemicznych urazów oka (słaby zalecenia, bardzo niska jakość danych).
Nie zalecają stosowania opatrunku okluzyjnego (np.: Ashermana) przez osoby nauczane pierwszej pomocy (słabe zalecenie, bardzo niskiej jakości dowodów).
Proponują aby opatrunki hemostatyczne były stosowane przez dostawców pierwszej pomocy, gdy standardowe tamowanie krwotoków (w tym bezpośredni ucisk z lub bez opatrunku) nie może zatrzymać poważnego krwawienia zewnętrznego (słabe zalecenia, bardzo niska jakość dowodów).
Zalecają dostawcom pierwszej pomocy używać tabletek z glukozą do leczenia symptomatycznej hipoglikemii u osób przytomnych, które są w stanie połykać (silna rekomendacja, mała jakość dowodów).
Sugerują że gdy tabletki z glukozą nie są dostępne należy próbować w innej formie dostarczyć cukier u osób przytomnych. Brano pod uwagę badania wykorzystujące takie słodkości jak: Mentos TM, Skittles TM, kostki cukru, żelki i sok pomarańczowy (słabe rekomendacje, bardzo niska jakość danych)
Sugerują żeby dostarczyciele pierwszej pomocy układali osoby ze wstrząsem w pozycji leżącej. Używanie pozycji przeciwwstrząsowej nie jest zalecane w nauce pierwszej pomocy.
Nie ma dowodów za lub przeciw rutynowemu podawaniu tlenu przez dostarczyciele pierwszej pomocy.
Sugerują aby dostarczyciele pierwszej pomocy u osób nieprzytomnych z zachowanym oddechem układali poszkodowanych w pozycji bocznej.
Proponują żeby podawać drugą dawkę adrenaliny podskórnie podczas ciężkiej anafilaksji w momencie kiedy pierwsza dawka adrenaliny podanej podskórnie nie zadziałała (słabe rekomendacje, bardzo niskiej jakości dowody).
Artykuł lek. Jarosława Gucwy „Śp kołnierz ortopedyczny” był tylko nekrologiem, Wytyczne 2015 będą pogrzebem kołnierza ortopedycznego: sugerują żeby dostarczyciele pierwszej pomocy nie używali kołnierzy ortopedycznych (słabe rekomendacje, niska jakość dowodów).
Zalecają dostarczycielom pierwszej pomocy używanie przy rozpoznawaniu udaru skali oceny FAST lub skali CPSS (skala Cincinnati Prehospital Stroke Scale) (patrz: temat udarowy na lucasfelcher.pl)
Zalecane jest korzystanie z skali udarowych, które uwzględniają pomiar poziomu glukozy (jeśli to możliwe) takich jak: Los Angeles Prehospital Stroke Screen (LAPSS), Orpington Prognostic Score (OPS), The Recognition of Stroke in the Emergency Room (ROSIER), The Kurashiki Prehospital Stroke Scale (KPSS) (słabe rekomendacje, niska jakość dowodów).
W przypadku braku glukometru sugerują stosowanie skali FAST lub CPSS w porównaniu do: Melbourne Ambulance Stroke Screen (MASS), The Los Angeles Motor Scale (LAMS) lub Markov Decision Process (MDP) (słabe zalecenie – niska jakość danych).
Proponują żeby dostarczyciele pierwszej pomocy używali staz taktycznych jeśli standardowe próby zatrzymania krwawienia zewnętrznego są nieskuteczne (słaba rekomendacja, niskiej jakości dowody)
Jest trochę tych zmian. Niektóre są tak niewiarygodne, że sam sobie nie wieże, że takie cuda przetłumaczyłem. Do weryfikacji przypominam link do oryginału. Poza tym główny redaktor polskiego przekładu wytycznych prof. dr hab. n. med. Janusz Andres zaprasza do udziału w Sympozjum Polskiej Rady Resuscytacji „Wytyczne Resuscytacji 2015” w Krakowie w dniu 12 grudnia 2015 roku.
Znaczy tak, pozycji Trendelberga czy jak on był (4 kończyny do góry) to mi już na KPP 2 lata temu mówili żeby nie stosować. FAST nauczyli też już dawniej. Kołnierz kazali zakładać każdemu urazowemu bezwzględnie, z ciekawości: na deskę teraz bez kołnierza będzie się pakować? Chyba że zakładać się będzie kołnierz dopiero tuż przed deską… Z tymi astmatykami oraz zębami to dla mnie kompletne nowości, ale tak jak z aspiryną już były chyba kontrowersje dotyczące leków w pierwszej pomocy, tak ciekaw jestem czy na niedługim już odnowieniu uprawnień KPP omówią nam te zmiany czy tylko będzie powtórka egzaminu i do chaty… Bo jednak żeby leki podać to chyba wypadałoby wiedzieć coś więcej niż: „w schemacie na tą sytuację było takie postępowanie”
To trafiałeś na dobre kursy… Zmiany w wytycznych są co 5 lat, a to kupa czasu. Orientowanie się na bieżąco w najlepszych rozwiązaniach w pierwszej pomocy wymaga śledzenia nowości. Nie jest to też takie łatwe bo pojawia się co kilka miesięcy wiele sprzecznych badań. FAST było w rekomendacjach AHA już dosyć dawno. W ERC zadamawia się dopiero teraz. Z aspiryną zobaczymy co będzie, ale raczej nie wejdzie do plecaka KPP. Raczej będzie zalecenie że jak strażak, ratownik GOPR, policjant czy inny ratownik KPP będzie w sytuacji gdy pacjent będzie miał ból w k.p. i będzie miał aspirynę, polocard czy inną polopirynę i będzie przytomny to będzie proszony o zażycie jej. W każdym razie cierpliwie należy czekać na 15 października 2015.
A 15 X to data wyjścia wytycznych po angielsku, czy tłumaczenia ich na polski? Z aspiryną chyba jest o tyle łatwo w „podaniu przez świadka zdarzenia” że jest w każdej aptece, połowie domów i sklepów dostępna, a jakieś leki na astmę to by chyba astmatyk musiał mieć ze sobą, to wtedy pewnie sam weźmie i tak…
A co do FAST koleżance z kursu udało się wylew u ojca „zdiagnozować” dzięki temu i w ciągu 40 min był w szpitalu, i dzięki temu wg. lekarzy przeżył więc raczej też mi zostanie ten schemacik w pamięci, cieszę się że to przerobili nam mimo że w sumie w samym KPP tego nie ma.
Masz rację, ale nie zawsze nazywa się to aspiryna ( http://www.doz.pl/leki/s15-kwas_acetylosalicylowy ). Z astmatykami jest tak że przy zaostrzeniach astmy nawet te „psikawki” co mają nie pomagają. Bardzo często wynika to z tego że nie potrafią odpowiednio dawkować sobie tych leków. Nauczanie instruowania tego na kursach pierwszej pomocy byłoby jakimś rozwiązaniem przykład: http://www.orionpharma.se/OrionPharmaSE_Global/ATTACHMENTS_Sweden/Order_Asthma/Polska.pdf . Niekiedy jednak prawidłowe przyjmowanie tego leku nie pomaga i tu wkraczają dalsze interwencje, które można uskuteczniać na ZRM/SOR (zauważyłem że pacjenci oporni na Salbutamol bez problemu idą już w czasie drogi do szpitala na Magnes w glukozie 5% 100 ml http://www.mp.pl/artykuly/14460)
Hej,
Ratownik cały czas musi być na bieżąco i aktualizować swoją wiedzę odnośnie obowiązujących wytycznych. Taka nasza praca 🙂
PS: Bardzo fajny blog, zapraszam do siebie może zainteresuje Cię to co publikuję na swoim blogu 🙂
Ale z tą anafilaksją, to chyba pierwsza dawka normalnie domięśniowo, a druga podskórnie, co? :>
Witam.
Interesuje mnie temat omdleń, w skrócie:
– czy nogi do góry
– czy pozycja bezpieczna (słyszałem, że ta opcja jest lepsza)
Czy pojawiły się (jeśli tak gdzie) oficjalne wytyczne w przypadku omdleń ?
Z góry dziękuję!
Pozdrawiam
Robert