Folia stretch to popularna nazwa rozciągliwej folii polietylenowej. Jest używana głównie do pakowania różnych produktów. Jej głównymi zaletami są uniwersalność i niska cena. Dlaczego by nie pakować w nią naszych pacjentów?
Resuscytacja wcześniaków
Zacznijmy od najważniejszych dla nas wytycznych resuscytacji 2010. W rozdziale „Resuscytacja noworodków bezpośrednio po urodzeniu” gdzie piszą że:
Wcześniak poniżej 28. tygodnia ciąży natychmiast po urodzeniu i bez osuszania należy całkowicie owinąć folią spożywczą lub workiem plastykowym do poziomu szyi. Dopiero po wykonaniu tego powinny się odbywać dalsze zabiegi pielęgnacyjne i stabilizacja pod promiennikiem ciepła. Powinny one pozostawać owinięte folią, dopuki ich temperatura nie zostanie sprawdzona po przyjęciu na oddział (…) Wszystkie procedury resuscytacyjne, włączając intubację, uciśnięcia klatki piersiowej oraz zakładanie dostępów donaczyniowych, mogą być wykonywane z zachowaniem plastikowego okrycia. [1,2]
Natomiast w najnowszych propozycjach wytycznych resuscytacji 2015 spotykamy podwyższenie granicy wieku wcześniaka do <32. Rekomendacja używania folii polietylenowej, lub worka foliowego jest podtrzymana, a nawet wzmocniona wieloma nowymi badaniami. [3]
Wytyczne resuscytacji 2015 w nowym rozdziale „Pierwsza Pomoc” sugerują na str. 360:
Aktualnie opatrywanie oparzeń obejmuje także procedurę owijania ich folią (folia spożywcza, medyczna). Opatrunek taki jest niedrogi, łatwo dostępny, nietoksyczny, nieprzywierający, nieprzepuszczalny i przezroczysty, co pozwala na obserwację rany bez zdejmowania opatrunku.
Plastikowa desmurgia
Ostatnio coraz częściej spotyka się szyny w pokrowcach. Sprzedawane są w zestawach PSP. Ciągle jednak można spotkać szare, brudne szyny powiązane bandażami i zmiękczane ligniną. Normalnie pełna profeska. Jakie są wady tych szmacianych szyn: zbierają wszystkie bakterie świata, czasami wyrośnie wewnątrz grzyb, czasami jakiś ślad zaschniętej krwi, czasami się zamoczą i są wilgotne. Kto taki patent wymyślił?
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie do obleczenia metalowej szyny przeźroczystą folią stretch. Zalety takiego rozwiązania: niski koszt, łatwość zmycia krwi i dezynfekcji, nie nasiąka różnymi cieczami, widoczna krew przez przeźroczystą folie przy krwawieniu z złamania otwartego.
Konstruktorzy szyny szmacianej mieli prawdopodobnie w zamyśle stworzenie szyny, która będzie atraumatyczna dla pacjenta – miękka poduszka z ligniny i bandażów zmniejszy cierpienie poszkodowanych. Jest to pewna nadgorliwość, bo większość unieruchomień kończyn w warunkach przedszpitalnych kończy się założeniem szyny na ubranie co uniemożliwia przywieranie ostrych kantów szyny do ciała poszkodowanego.
Innym patentem stosowanym już z powodzeniem w GOPR/TOPR/LPR czy przez ratowników narciarskich jest unieruchamianie kończyn przy pomocy szyny Kramera i folii stretch. Zalety rozwiązania: niski koszt, łatwość zakładania (rozwijanie, przyleganie do kończyny, urywanie…), izolacja od wilgoci i zabrudzeń, widoczne krwawienie przez przeźroczystą folie, izolacja termiczna kończyny. Wykorzystanie folii stretch podczas unieruchamiania kończyn sprawdza się jako rozwiązanie doraźne, na krótką metę. Znakomicie sprawdziłaby się w ZRM, gdzie trzeba szybko i skutecznie założyć unieruchomienie i przetransportować na SOR.
Polietylen niezwykle rzadko bywa alergenem, ale jednak bywa. Nie ma to większego znaczenia w przypadku gdy unieruchomienie zakładamy na ubranie pacjenta. Poza tym przecież zawsze pytamy się czy są alergie.
Do apteczki najlepiej zaopatrzyć się w tzw. granaty – 10 cm. Im mniejsze, tym łatwiej się je stosuje np.: przy podejrzeniu złamania kości ramiennej. Nie ma co się bawić w sztukowanie grubych bel foli bo kończy się to tak jak na załączonym obrazku: folia pod wpływem wysokiej temperatury podczas piłowania zgrzewa warstwy folii i trudno odkręcać taką spieczoną na brzegu folię.
Folia może również zastąpić bandaż przy prowizorycznym wieszaniu kroplówki np.: podczas resuscytacji. Tylko nasza wyobraźnia ogranicza sposoby wykorzystania tego wynalazku. Moim zdaniem folia stretch obowiązkowo powinna trafić pod strzechy ZRMów i zadomowić się na dobre.
Dziękuje za pierwsze sto lajków facebukowego fanpagea lucasfelcher.pl. Osoby które nie bardzo trawią fb, mogą obserwować moje wpisy na twitter.com (Lucas Felcher), lub w kanale RSS. Strona jest niemal w 90% responsywna – to znaczy że bez problemu możecie oglądać ją na smartfonach i tabletach.
W następnym wpisie zajmę się proponowanymi zmianami w wytycznych resuscytacji 2015 odnośnie pediatrii i neonatologii.
Literatura:
4. Think Plastic Wrap as Wound Dressing for Thermal Burns. ACEP News August 2008.