Lidokaina IV w bólach naszych powszednich

Lignocainum Hydrochloricum WZF 2% (lidokaina)

W warunkach przedszpitalnych lidokainę stosujemy głównie jako lek antyarytmiczny. Przeciwbólowe właściwości tego leku wg ChPL zarezerwowane są dla leczenia pooperacyjnego i w stosowaniu blokad nerwów obwodowych.

Lidokaina jest jednak skuteczna zarówno w przypadku bólu trzewnego, jak i ośrodkowego, jej postać dożylną można uznać za właściwy wybór w scenariuszach, w których opioidy są nieskuteczne lub wiążą się z niepożądanymi powikłaniami. Co na tak śmiałą tezę mówi EBM?

W ostatnich latach szpitalne oddziały ratunkowe na całym świecie próbują z powodzeniem stosować ten lek w opozycji do opioidów.

Żeby przedstawić w jakich sytuacjach bywa stosowana lidokaina na SORach należałoby sięgnąć po pełen artykuł pt.: Lidocaine and Pain Management in the Emergency Department: A Review Article

Dożylna lidokaina jest szeroko stosowana w leczeniu bólu neuropatycznego, bólu pooperacyjnego, neuralgii popółpaścowej, bólu głowy i naciekających złośliwych zmian neurologicznych…

W 2018 r. opublikowano przegląd systematyczny Safety and Efficacy of Intravenous Lidocaine for Pain Management in the Emergency Department: A Systematic Review, w którym stwierdzono że:

Obecnie istnieją ograniczone dowody na określenie roli lidokainy dożylnej jako środka przeciwbólowego u pacjentów z ostrą kolką nerkową i krytycznym bólem niedokrwiennym kończyn. Jego skuteczność w innych wskazaniach nie została odpowiednio przetestowana. Bezpieczeństwo lidokainy w leczeniu bólu związanego z krytycznym niedokrwieniem kończyn nie zostało odpowiednio zbadane.

W tym roku pojawił się nowy dowód w postaci pracy:

The efficacy of intravenous lidocaine and its side effects in comparison with intravenous morphine sulfate in patients admitted to the ED with right upper abdominal pain suspected of biliary colic

Czytamy w nim że lidokaina podawana dożylnie może być dobrym wyborem w leczeniu bólu w kolce żółciowej i może zmniejszyć ból w krótszym czasie niż siarczan morfiny (w 10 minut) bez znaczących skutków ubocznych.

Strategie podawania

W powyższej pracy porównywano dawkę 100 mg lidokainy z 5 mg morfiny, czyli 2,5 ampułki lidokainy vs 0,5 ampułki morfiny.

Najczęściej spotyka się w piśmiennictwie dawkę 3 mg / kg  u osób dorosłych w 30 minutowym wlewie kroplowym.

Podejrzewam że w polskich ZRMach też jest stosowany, ale nikt się z tym nie afiszuje. Jak tu iść na chorobowe będąc na kontrakcie i mając rwę kulszową? [Intravenous Lidocaine, Amantadine, and Placebo in the Treatment of Sciatica: A Double-Blind, Randomized, Controlled Study 1999].

W praktyce zauważyłem taką zależność że lidokaina jest traktowana bardziej jako adjuwant do wszelkich koktajli przeciwbólowych. Czyli składowa analgezji multimodalnej. Łapiąc kilka punktów uchwytu bólu trafia się w czuły punkt bólu.

Skoro lidokaina działa szybciej/ skuteczniej niż opioid i nie ma z nią tylu problemów to czego nie…?

Bardzo trudno czasami przeprowadzić na szybko badanie podmiotowe u odurzonego opioidem pacjenta czy to w SOR czy już w ZRM. Oczywiście priorytetem jest: ma nie boleć! Ale jeśli można uzyskać ten sam efekt w innym sposób…?

OFF LABEL

Osobnym topikiem jest zagadnienie off label, ale tym tematem zajmowano się już niejednokrotnie w naszym środowisku. Paramedic Poland otrzymał odpowiedź z MZ, Prehospital Blog porusza co jakiś czas ten temat, a Jacek Wawrzynek wypowiedział się w poniższej dyskusji dla MP:

Jeszcze raz o lekach off-label

W najbliższych latach pewno będą pojawiały się kolejne prace dotyczące podaży dożylnej lidokainy w leczeniu przeciwbólowym.

Widać pewne symptomy tego… Nawet na prowincjonalnych polskich SORach ten lek staje się nowym, lepszym rozwiązaniem na stare bólowe problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.