Rolowanie jest złe

deskaSłów parę o rolowaniu po wczorajszym wpisie. Rolowanie pacjenta jest złe. Musimy zacząć przyzwyczajać się do częstszego używania podbieraków. Dlaczego?

Bo tego:

Total motion generated in the unstable cervical spine during management of the typical trauma patient: a comparison of methods in a cadaver model. (2012)

Tłumaczenie własne: Całkowity ruch generowany w przypadku zabezpieczenia niestabilnego odcinka szyjnego kręgosłupa u typowego pacjenta urazowego: porównanie metod na zwłokach.

Konkluzja: Zademonstrowaliśmy całkowity ruch obrotowy urazowego niestabilnego szyjnego odcinka kręgosłupa, jaki pacjenci doświadczają podczas typowych urazów od miejsca zdarzenia do stabilizacji w sali operacyjnej. Wykorzystano najlepsze techniki zabezpieczania pacjenta w porównaniu z najczęściej stosowanymi technikami. Jak wcześniej informowaliśmy, przy użyciu techniki rolowania konsekwentnie wprowadzany jest niepożądany ruch w segmencie odcinka szyjnego osoby poszkodowanej.

Innym ciekawym badaniem jest:

Are scoop stretchers suitable for use on spine-injured patients? (2011)

Tłumaczenie własne: Czy podbieraki są odpowiednie do zastosowania u pacjentów z urazem kręgosłupa?

Konkluzja: Skuteczność podbieraków do unieruchamiania niestabilnego kręgosłupa jest porównywalna, lub lepsza niż ręczne techniki obecnie stosowane przez ratowników.

Kometarz własny

Kolejny mit obalony: rolowanie jest bezpieczne.

Rolowanie to technika stosowana najczęściej z użyciem deski ortopedycznej.

Jeden komentarz do “Rolowanie jest złe”

  1. A robili może gdzieś porównanie z „metodą wielu rąk”? Bo chyba poprawnie wykonana powinna wypadać podobnie jak podbieraki… I jeszcze jedno, jak stosuje się podbieraki to się potem przekłada na deskę normalnie, czy transportuje na podbierakowych żeby nie przekładać? Istnieją podbieraki z pełną stabilizacją kręgosłupa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.