Nasz kolor czarno czerwony!

Bez względu na opcje polityczną, zapatrywania ideologiczne, kolor uniformu, rodzaj stosunku pracy, powalczmy wspólnie w tym roku o system PRM taki jaki chcielibyśmy żeby był.

Nadszedł czas, w którym ratownicy medyczni w Polsce powinni zewrzeć siły w walce o ulepszenie System Państwowego Ratownictwa Medycznego. To walka nie tylko o wyższe pensje. To walka o bezzwłoczne wprowadzenie zapisów małej i dużej nowelizacji Ustawy o PRM w życie. To walka z jawną dyskryminacją. To walka o przyszły kształt naszego Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Brak zdecydowanych działań kolejnych ekip rządowych odnośnie stworzenia służby państwowej z każdym dniem demotywuje nas do dalszej pracy w systemie PRM. Obietnice Rządu że „za niedługo będzie lepiej w systemie PRM” już dawno stały się pustymi frazesami na potrzeby uspakajania i uciszania naszego niezadowolenia. Niepoważne potraktowanie naszych postulatów przez stronę rządową potwierdza brak dobrej woli co do rozwiązania problemu. Obecna propozycja Rządu odnośnie podwyżek jest uwłaczająca. Jeśli się na nią zgodzimy potwierdzimy tym samym nasz obecny status „służącego systemu”.

Jeśli tym razem nie zawalczymy o swoje to kiedy?!

Już 24 maja 2017 będziemy mieli okazję pokazać nasze niezadowolenie w formie ogólnopolskiego protestu wszystkich ratowników medycznych. Protest organizowany jest przez ponad 20 organizacji związkowych we wszystkich miastach wojewódzkich jednocześnie. Kulminacja protestu zapowiadana jest na godz. 16:00. Szczegóły i koordynacja zależne od lokalnych organizacji związkowych.

Akcja protestacyjna będzie prowadzona w sposób eskalacyjny:

 1. Oflagowanie, umieszczanie na ambulansach loga protestu, akcja informacyjna poprzez rozdawanie ulotek, używanie odzieży (koszulek) zawierającej logo protestu,
 2. Pikiety, manifestacje, zgromadzenia (zgodne z obowiązującymi przepisami),
 3. Strajk głodowy.

O co walczymy!

Domagamy się sprawiedliwego traktowania ratowników medycznych w systemie PRM czyli podwyżki co najmniej o kwotę 4 x 400 zł (kwota brutto podwyżki ministerialnej jaką dostały pielęgniarki w ratach do 2018 r.), rezygnacji z „umów śmieciowych”, upaństwowienie PRM, jak najszybsze wprowadzenie w życie projektów małej i dużej nowelizacji Ustawy o PRM.

Przede wszystkim jednak walczymy o godne traktowanie naszej grupy zawodowej. Jesteśmy fundamentem systemu PRM, a jesteśmy traktowani jak zbędny balast.

Dlaczego powinieneś/ powinnaś wziąć czynny udział w proteście?

 • Zmiany w PRM mogą nastąpić dopiero wtedy kiedy wspólnie pokażemy że wszystkim ratownikom medycznym na zmianach zależy.
 • Dalsze funkcjonowanie systemu PRM w obecnej postaci wypala ratowników medycznych zawodowo. To droga donikąd.
 • Już dawno nie było takiego pospolitego ruszenia w naszych szeregach. Sprawmy żeby było największe ze wszystkich do tej pory.
 • Jeśli jesteś studentem ratownictwa medycznego powinieneś zawalczyć o swojej miejsce pracy w przyszłości. Pojaw się w stroju ratownika medycznego na manifestacji!
 • Jeśli jesteś świadomym pacjentem to powinieneś wiedzieć że zmiany wpłyną na jakość funkcjonowania systemu PRM. Przyłącz się także do protestu poprzez zwykłe pojawienie się na manifestacji.
 • Jeśli jesteś pielęgniarką wspomóż także nasz protest bo to także w interesie pielęgniarek. Nie stój biernie patrząc jak system nas wykańcza!
 • Jeśli jesteś lekarzem poprzyj nas także bo gramy do tej samej bramki, walczymy o tego samego pacjenta, po tej samej stronie barykady…
 • Jeśli pracujesz w innej służbie wspomagającej system PRM takiej jak PSP, GOPR, Policja… także pojaw się na manifie i solidaryzuj się z nami bo też jesteście trochę „nasi” – systemowi. Budujmy wspólnie szacunek dla naszego zawodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.