Zaawansowane zabiegi ratunkowe poszkodowanych w hipotermii – opinia

Szkolenie dla ratowników medycznych. Hipotermia.

Szkolenie bardzo oryginalne, prowadzone przez niekwestionowane autorytety w dziedzinie leczenia hipotermii głębokiej.

2-3.12.2017 odbyła się pierwsza edycja tego szkolenia na której miałem okazję być. Nie miałem za bardzo czasu rozwinąć się w ankiecie ewaluacyjnej więc parę słów dodatkowych dopisuję na blogu…

Książkę pt. „Hipotermia – kliniczne aspekty wychłodzenia organizmu. Mechanizmy zagrożeń i kierunki nowoczesnego leczenia” miałem okazję kupić i czytać w tamtym roku. Kurs internetowy akademii hipotermii w wersji ZRM/SOR również przerobiłem. Jednak to tylko teoria. Moja pamięć jest zawodna. Nie jestem w stanie przyjąć tak dużej ilości informacji i wykorzystywać jej na bieżąco w praktyce. Scenki – nawet najlepiej zasymulowane na najlepszym sprzęcie również szybko się zapomina bo w ciągu naszego trybu doskonalenia zawodowego tego rodzaju ćwiczenia stają się pewną rutyną.

Lepiej i dłużej pamięta się wrażenia…

Tych wrażeń było trochę. Zacznijmy od tego że zajęcia były prowadzone przez doświadczonych wykładowców akademickich z tytułami doktorskimi (był nawet jeden docent i profesor). Wszyscy prowadzący to tegoroczni laureaci nagrody Prezesa Rady Ministrów.  Skutkowało to tym że początkowo po głowie krążyła myśl: po co Ci Wielcy mówią do nas maluczkich i po co się nad nami wyrobnikami systemu pochylają? Na szczęście ta konsternacja szybko została przerwana. Wykładowcy tłumaczyli nam sukcesywnie przez dwa dni swój misterny plan. Otwarta atmosfera i życzliwe podejście wykładowców do słuchaczy pozostawiło pozytywne wrażenie. Na wszystkie pytania uzyskałem wyczerpujące odpowiedzi.

Najbardziej wyczekiwanym momentem szkolenia była wizyta w specjalnie zaprojektowanej do tego typu szkoleń chłodni (chyba jedynej takiej na świecie), w której prezentowano słuchaczom szereg „eksperymentów”… Ten fragment zostawię bez opisu po co psuć niespodzianki…? To dopiero pierwsza edycja.

Chłodnia. AGH.

Scenki to klasyka i podstawa szkoleń ratowników medycznych. Ze względów humanitarnych nie dało się wszystkich scenek przeprowadzić w legendarnej „chłodni”. Te, które były prowadzone w Szpitalu JP II były prowadzone na fantomach do ALS w różnych sytuacjach (wewnątrz/ zewnątrzszpitalnych).

Co wyniosłem ze szkolenia?

Poprzez efekt synestezji zastosowany podczas szkolenia z pewnością będę pamiętał że:

Co dalej?

Projekt #hipotermiakraków jest rozpędzony i nie zamierza się zatrzymywać. Obecnie największym organizacyjnym problemem z hipotermią jest brak termometrów do pomiaru temperatury głębokiej w ZRM. Ten problem również jest w trakcie rozwiązywania.

Po szkoleniu mam takie wrażenie że  uczestniczyłem w projekcie o historycznym znaczeniu dla polskiego ratownictwa medycznego. Czy będzie to tylko forma dowartościowania…? Mam nadzieję że nie. Szkolenie pokazało że to jak ten „zimny łańcuch przeżycia” zadziała zależy w dużej mierze od nas ratowników medycznych. Mamy czym powalczyć z hipotermią w polskim ZRM/SOR tylko trzeba wiedzieć jak.

To szkolenie uczy wykorzystywać dostępny sprzęt i podejmować odpowiednie decyzje wobec pacjenta z hipotermią w warunkach PRM.

ALLSTARS: dr n. med. Tomasz DAROCHA, dr n. med. Sylweriusz KOSIŃSKI, lek. med. Anna JAROSZ, mgr Tomasz SANAK, lek. med. Paweł PODSIADŁO, prof. dr hab. n. med. Rafał DRWIŁA…

Ps.: Jedzenie smaczne, przerwy kawowe z obfitą ilością ciastek, Hotel Monika w porządku. Dziękuję organizatorom i twórcom szkolenia za owocnie spędzone dwa dni.

Zdrapek ciężki jak kłoda.

SZKOLENIE DLA RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH pt. „Zaawansowane zabiegi ratunkowe poszkodowanych w hipotermii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.