Może by tak zmienić kartę MCR?

lucas - euklides

Obecna Karta Medycznych Czynności Ratunkowych (MCR) jest niepraktyczna. Wymaga dopracowania niektórych elementów. Ostatnia zmiana miała miejsce w 2013 r. (Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

W części I należałoby powiększyć rubrykę „WYWIAD” co najmniej o 1 cm.

Część  II „BADANIE” wymaga gruntownych zmian:

 1. Likwidacja rubryki GLASGOW-COMA-SCALE (GCS). Główną funkcją GCS w ratownictwie przedszpitalnym jest ocena poziomu świadomości przede wszystkim w celu określenia wskazania do intubacji (≤ 8). Ostatnio pojawiło się badanie [1] które neguje użyteczność GCS w ratownictwie przedszpitalnym. Badanie to zwraca uwagę na to że GCS nie powinno być stosowane zbyt precyzyjnie. Natomiast do celów ratownictwa przedszpitalnego powinien powstać uproszczony system oceny neurologicznej pacjenta. GCS uwzględnia tylko dorosłych i dzieci od 4 roku życia.
 2. Likwidując skalę GCS automatycznie należałoby zlikwidować skalę RTS która uwzględnia obliczenia GCS. Skala RTS jest oceną ciężkości urazów, która częściowo została zastąpiona rubryką „obrażenia anatomiczne kwalifikujące do centrum urazowego”, która jest bardziej użytecznym kryterium oceny ciężkości urazów niż skala RTS zwłaszcza w warunkach polskiej ochrony zdrowia.
 3. Uproszczona skala oceny neurologicznej pacjenta AVPU (w polskiej wersji PGBN) rozpowszechniona w ratownictwie przedszpitalnym dzięki popularnemu w Polsce i na świecie kursowi ITLS może stać się odpowiednim i prostym narzędziem zastępującym GCS w realiach pogotowia ratunkowego [2]. Wprawdzie wg ekspertów [3] żadna z istniejących skal nie jest doskonałym narzędziem w warunkach ZRM jednak prostota i rozpowszechnienie skali AVPU przemawia za użyciem właśnie tej skali w karcie MCR.
 4. Zamiast rubryki z GCS i RTS powinna powstać tabela monitorująca parametry życiowe w czasie.
Czas … : … … : … … : …
AVPU
Częstość oddechów
Tętno

M- miarowe,

N – niemiarowe

Ciśnienie tętnicze
Glikemia
Kapnografia
……………..

W stanach nagłych parametry życiowe pacjentów ulegają ciągłej zmianie (polepszenie/ pogorszenie). Monitorowanie stanu i parametrów pacjenta przed i po czynnościach terapeutycznych ma kluczowe znaczenie nie tylko dla decyzji podejmowanych przez Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM), ale także w dalszym leczeniu szpitalnym. Zestawienie powyższych parametrów w tabeli nie wyklucza umieszczenie w niej innych parametrów, które mogą być mierzone w warunkach ZRM (np.: diurezy, GCS/ RTS, skali APGAR, pediatryczne GCS…) dzięki wolnemu miejscu w tabeli.  Tworząc powyższą tabelę zlikwidowane zostają rubryki: częstość oddechów, ciśnienie tętnicze, tętno, poziom glukozy.

Literatura:

 1. Bryan E. Bledsoea, Michael J. Caseya, Jay Feldmana, Larry Johnsona, Scott Diela, Wes Forreda, Codee Gormana: Glasgow Coma Scale Scoring is Often Inaccurate, Prehospital and Disaster Medicine / Volume 30 / Issue 01 / February 2015, pp 46-53.
 2. Kelly C.A., Upex A., Bateman D.N. Comparison of consciousness level assessment in the poisoned patient using the alert/verbal/painful/unresponsive scale and the Glasgow Coma Scale. Ann Emerg Med. 2004 Aug;44(2):108-13.
 3. Wasserman E.B., Shah M.N., Jones C.M., Cushman J.T., Caterino J.M., Bazarian J.J., Gillespie S.M., Cheng J.D., Dozier A. Identification of a neurologic scale that optimizes EMS detection of older adult traumatic brain injury patients who require transport to a trauma center. Prehosp Emerg Care. 2015 Apr-Jun;19 (2):202-12.

4 komentarze do “Może by tak zmienić kartę MCR?”

 1. Pomysł fajny ale musicie na jedno zwrócić uwagę. Nowo wprowadzany system SWD PRM jest na podstawie obecnej karty. Nie ma w nim omawianej w środowisku karty odstąpienia a wprowadzenie nowej karty spowoduje że komuś trzeba będzie zapłacić żeby była w jedynym słusznym systemie.

  Więc obecnie nowe karty to nie będzie zarobek dla drukarni tylko dla firmy IT.

  1. To przestałoby być problemem kiedy byłoby rzeczywiście jedno SWD… Jedna zmiana i po problemie. Teraz każdy system, a jest ich trochę w Polsce będzie musiał być zmieniany co wiąże się z jeszcze większymi kosztami – to kolejna cegiełka do dyskusji nad Państwowym Ratownictwem Medycznym.

 2. Oczywistym jest, że należy wykorzystać doświadczenia z własnego podwórka. Myślę, że trzebaby było również rozejrzeć się po innych systemach z dłuższym stażem (USA, UK i inne) jak wyglądają ich karty, jak wyglądają karty w wojsku naszym i innych . Nie wyważać otwartych drzwi tylko zebrać wszystko razem wykorzystując doświadczenia innych i dopasować do polskich realiów. Taki mam postulat 😉

  1. No właśnie… tylko że na tzw zachodzie w krajach rozwiniętych cywilizacyjnie kompetencje ratowników są wyższe więc ich karty zbliżone są zawartością do karty którą ma obecnie LPR. Karty na zachodzie uzależnione są również od procedur których u nas nie ma. Karta MCR odchodzi do lamusa na rzecz aplikacji. Trzeba tak ją skroić żeby dane były czytelne. Dane powinny być również porównywalne przede wszystkim po to żeby można było w przyszłości używać ich do badań naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.